Pēc noslēguma maksājuma pieprasījuma apmaksas finansējuma saņēmējam uzsākas pēcuzraudzības periods (projektiem, kuriem tas ir noteikts Ministru kabineta noteikumos par specifiskā atbalsta mērķa, tā pasākuma vai kārtas īstenošanu). Pēcuzraudzības periods ir norādīts noslēgtajā līgumā vai vienošanās.

Pārbaudes projektu īstenošanas vietās CFLA var veikt pie finansējuma saņēmēja, sadarbības partnera un gala saņēmēja projekta iesniegumā vai iepirkuma līgumā norādītajā projekta īstenošanas vietā vai vietās visā pēcuzraudzības periodā.

Pārbaudes tiek veiktas atbilstoši projektā identificētajiem un konstatētajiem riskiem, kā arī izlases veidā noteiktā apjomā no augsta un vidēja riska specifiskā atbalsta mērķa projektu kopuma. Zema riska projektos pārbaudes arī var būt veiktas.

INFORMĀCIJA PAR PĀRBAUDES VEIKŠANU PROJEKTA ĪSTENOŠANAS VIETĀ

Ja CFLA ieplānojusi veikt pārbaudi, CFLA darbinieks nosūta finansējuma saņēmējam ziņu Projektu portālā (KPVIS) par pārbaudes veikšanu vismaz 3 darba dienas pirms pārbaudes, iekļaujot  informāciju par datumu un laiku, kad plānota pārbaude, darbiniekiem, kuri veiks pārbaudi un citu pārbaudei nepieciešamo informāciju. Ja kādai no pusēm ir nepieciešams pārplānot pārbaudes norises laikus, CFLA darbinieks un finansējuma saņēmējs sazinoties Projektu portālā (KPVIS) maina pārbaudes laiku uz citu.

Ja projektā tiek konstatēti riski, kas var ietekmēt rezultāta sasniegšanu vai var radīt finansiālas sekas, kā arī, ja šāda informācija saņemta no trešās puses, CFLA var veikt papildu pārbaudi. Atsevišķos gadījumos CFLA darbinieks var  neinformēt finansējuma saņēmēju par pārbaudi un ierasties projekta īstenošanas vietā bez brīdinājuma.

Finansējuma saņēmējs pārbaudes laikā nodrošina CFLA darbiniekiem pieeju projekta īstenošanas vietai un saziņā norādītajai nepieciešamajai informācijai, piedalās pārbaudes norises gaitā un sniedz visus nepieciešos skaidrojumus.

CFLA pārbaudes mērķis ir pārbaudē noteiktajā apjomā gūt pārliecību par projekta faktisko atbilstību projekta iesniegumam, noslēgtajam līgumam vai vienošanās par projekta īstenošanu un Ministru kabineta noteikumiem par specifiskā atbalsta mērķa, tā pasākuma vai kārtas īstenošanu.

Pārbaudes projektu īstenošanas vietās var veikt arī citas ES struktūrvienību fondus uzraugošās institūcijas: vadošā iestāde un sertifikācijas iestāde. Vadošā iestāde veic pārbaudi, lai gūtu pārliecību par projekta atbilstību Ministru kabineta noteikumos par specifiskā atbalsta mērķa, pasākuma vai kārtas īstenošanu un noslēgtajā līgumā ar finansējuma saņēmēju noteiktajam, kā arī, lai gūtu pārliecību par CFLA (sadarbības iestādi) funkciju atbilstošu izpildi.

CFLA darbinieks 20 darbdienu laikā vēstulē un Projektu portālā (KPVIS) informē finansējuma saņēmēju par pārbaudes rezultātiem: 1) pēc pārbaudes projekta īstenošanas vietā vai, 2)  kad ir saņemta pietiekama papildu informācija pārbaudes rezultātu noteikšanai pēc pārbaudes.  

Pārbaude var noslēgties ar rezultātu “pozitīvs”, “ar iebildumiem” vai “negatīvs”;

  • Pārbaudes rezultāts ir pozitīvs, ja pārbaudes laikā nav konstatētas atkāpes no līguma nosacījumiem.
  • Pārbaudes rezultāts ir ar iebildumiem, ja pārbaudes laikā tika konstatētas atkāpes no līguma nosacījumiem, bet tās ir iespējams novērst un nerada finansiālas sekas projektā, kā arī, ja konstatētas ir atkāpes, kas tiek novērstas uz vietas pārbaudes laikā.
  • Pārbaudes rezultāts ir negatīvs, ja pārbaudes laikā ir konstatētas atkāpes, kā rezultātā var tikt pilnībā vai daļēji pārtraukta projekta īstenošana, konstatēti neattiecināmie izdevumi vai pārbaudē konstatēta neatbilstība vai ir aizdomas par neatbilstību.

Ja pārbaudē tiek konstatētas atkāpes no projekta iesniegumā, noslēgtā līguma vai vienošanās par projekta īstenošanu un Ministru kabineta noteikumos par specifiskā atbalsta mērķa, tā pasākuma vai kārtas īstenošanu noteiktā, tad konstatētās atkāpes tiek ierakstītas pārbaudes lapā un tiek noteikti atkāpju novēršanas termiņi.

Ja pārbaudes laikā konstatētas atkāpes finansējuma saņēmējs norādītajā termiņā sniedz CFLA informāciju un pierādījumus par atkāpju novēršanu. Ja nepieciešams, CFLA var ierosināt veikt atkārtotu pārbaudi, lai pārliecinātos par trūkumu novēršanu. 

Informācija par pārbaudes rezultātiem, atkāpēm (ja tādas ir), to novēršanas termiņiem tiek uzglabāta un ir pieejama Projektu portālā (KPVIS).  Finansējuma saņēmējs veic saziņu, sniedz skaidrojumus (ja nepieciešams), izmantojot Projektu portālu (KPVIS).

Atbalstot finansējuma saņēmēju un vēršot uzmanību uz biežāk sastopamajām problēmām projektos, informējam par biežāk konstatētajām atkāpēm 80% pārbaudēs 2021. -2023. gadu periodā:

  • Ar projektu saistīto dokumentu trūkums vai informācijas trūkums tajos.
  • Būvniecības līguma nosacījumu neievērošana, būvdarbu defekti.
  • Neatbilst SAM MK noteikumu un/vai īstenošanas līguma nosacījumiem un citiem ārējiem normatīviem aktiem.
  • Grāmatvedības uzskaites vai lietvedības dokumentu neatbilstoša noformēšana vai uzglabāšana.