Interešu konflikts Eiropas Savienības (ES) fondu projektos nav pieļaujams - iepirkuma komisijai ir jādarbojas tā, lai izslēgtu šādu situāciju rašanos.
Pasūtītājam ir aktīva loma interešu konflikta situāciju izvērtēšanā. Gan uzsākot iepirkuma procesu, gan arī visā tā norises laikā pasūtītājam ir jāpārbauda, vai nepastāv iespējami interešu konflikti, un ir jāveic pasākumi, lai nepieļautu un atklātu interešu konfliktus, kā arī lai novērstu to sekas.
Iepirkuma komisijas locekļiem, ekspertiem un iepirkuma dokumentu sagatavotājam ir jāparaksta apliecinājums, ka tie nepārstāv konkrētu piegādātāju intereses un nav ieinteresēti to izvēlē, kā arī, ka tie nav saistīti ar kandidātu.
Pasūtītājam ir jāizslēdz kandidāts vai pretendents no dalības iepirkuma procedūrā, ja iepirkuma dokumentācijas sagatavotājs (pasūtītāja amatpersona vai darbinieks), iepirkuma komisijas loceklis vai eksperts ir saistīts ar kandidātu vai pretendentu vai ir ieinteresēts kāda kandidāta vai pretendenta izvēlē. Pasūtītājam šādi jārīkojas, ja nav iespējams novērst interešu konflikta situāciju ar mazāk kandidātu vai pretendentu ierobežojošiem pasākumiem.
Ja interešu konflikts konstatēts iepirkuma dokumentu izstrādātājam, interešu konfliktu faktiski nav iespējams novērst citādi, kā izslēdzot attiecīgo kandidātu vai pretendentu, ar kuru saistība ir konstatēta, vai arī pārtraucot iepirkumu.
Savukārt, ja interešu konflikta situācijā ir nokļuvis iepirkuma komisijas loceklis vai eksperts, ir iespējama iepirkuma komisijas locekļa vai eksperta nomaiņa.
Plašāk lasi > ŠEIT
EK vadlīnijas
Š.g. 7.aprīlī Eiropas Komisija (turpmāk – EK) ir publicējusi EK izstrādātās vadlīnijas par izvairīšanos no interešu konfliktiem un to pārvaldību saskaņā ar Finanšu Regulu. Vadlīnijās sniegti EK skaidrojumi par interešu konflikta jautājumu ES budžeta izpildē, uzraudzībā un kontrolē.