Gājēju tilts pāri sliežu ceļiem pie Ezera ielas
Gājēju tilts stacijas “Mangaļi” B parkā ir daļa no pašreiz īstenošanā esoša Eiropas Savienības (ES) fondu projekta ‘’Rīgas dzelzceļa mezgla posma Sarkandaugava – Mangaļi – Ziemeļblāzma modernizācija’’, ko realizē valsts akciju sabiedrība “Latvijas dzelzceļš”.
Publiskajās diskusijās tiek apspriests tilta tehniskais risinājums – vai tas atbilst visām vides pieejamības prasībām, kā arī izskan spekulācijas par ierobežojošām ES fondu prasībām.
Izvēlēts vienīgais iespējamais risinājums
Pēc AS Latvijas dzelzceļš sniegtās informācijas, izraudzītais tehniskais risinājums šajā objektā ir vienīgais iespējamais, ņemot vērā tā sarežģītību un apstākļus, kas tieši ietekmēja šāda risinājuma izvēli – nākotnē plānoto dzelzceļa līniju elektrifikāciju, kas noteica pārvada augstumu. Lai nodrošinātu pieejamību un tilta lietošanas iespēju cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tā abos galos ir uzbūvēti lifti. Proti, tieši šis infrastruktūras elements ir paredzēts izmantošanai - arī iedzīvotājiem ar bērnu ratiem. Kāpnes, savukārt, ir paredzētas pārējo iedzīvotāju kustībai. Tās papildus ir aprīkotas arī ar uzbrauktuvēm, ja tās izvēlas izmantot, piemēram, velobraucēji.
Atbilst normatīvu prasībām
Atbilstoši Būvniecības likuma prasībām visos būvniecības posmos savas kompetences ietvaros ir bijusi iesaistīta būvvalde – sākot ar būvatļaujas izsniegšanu, projektēšanas un būvniecības nosacījumu izvirzīšanu, tai skaitā attiecībā uz vides pieejamības jautājumiem, beidzot ar būvniecības uzraudzīšanu un nodošanu ekspluatācijā. Objekts tika nodots ekspluatācijā 30.05.2023., un tas apliecina, ka būvniecības process ir bijis pilnībā atbilstošs normatīvajiem aktiem.
Mīti un patiesība
Papildus, lai kliedētu mītus, kas aktualizējušies šī projekta sakarā, CFLA vērš uzmanību uz šādiem faktiem:
- Šīs ES fondu programmas noteikumos paredzēts, ka infrastruktūras objektam, kurā paredzēts veikt investīcijas, ir jābūt finansējuma saņēmēja īpašumā vai “finansējuma saņēmējs ir saskaņojis būvniecības ieceri ar zemesgabala īpašnieku atbilstoši Būvniecības likumam” (22.4. punkts). ES fondu “prasības” neliedz iegādāties zemi vai rast citus normatīviem atbilstošus risinājumus;
- Tehnisko risinājumu izvēlas projekta īstenotājs, ņemot vērā visus apstākļus konkrētajā projekta īstenošanas vietā, kā arī rūpējoties par pieejamības prasību nodrošināšanu. Vienīgā ES fondu “prasība” - katra projekta īstenotājs ir atbildīgs par projekta mērķu sasniegšanu, veikto iepirkumu vai izvēlēto risinājumu;
- Ja kāda projekta īstenošanā kādu iemeslu dēļ sasniegtais rezultāts prasa uzlabojumus, tie ir jāveic - ES fondu finansējuma saņēmēja pienākums ir uzturēt objektu un nodrošināt tā izmantošanu paredzētajam mērķim. Nav tādu ES fondu prasību, kas liegtu veikt uzlabojumus kādā periodā.