Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (turpmāk – Aģentūra) vēlas informēt finansējuma saņēmējus par izmaiņām aģentūras publisko iepirkumu dokumentācijas pārbaužu veikšanā attiecībā uz gadījumiem, kad iepirkuma nolikumā ir tikusi iekļauta šāda prasība:

Ja pretendents balstās uz trešās personas galvenā būvdarbu veicēja pieredzi, tad piedāvājums iesniedzams kā personu apvienībai un attiecīgajai personai ir jābūt personu apvienības biedram.

Aģentūra norāda, ka PIL 46.panta ceturtajā daļā paredzēts, ka piegādātājs var balstīties uz citu personu tehniskajām un profesionālajām iespējām neatkarīgi no savstarpējo attiecību tiesiskā rakstura, prasība iesniegt piedāvājumu kā personu apvienībai ir uzskatāma par ierobežojošu, jo ierobežo piegādātājam iespēju izvēlēties savstarpējo saistību tiesisko attiecību veidu un raksturu. Apvienošanās juridiskā formā ar personu, uz kuras iespējām balstās, nav vienīgais iespējamais tiesisko attiecību un pieredzes nodošanas pierādīšanas veids, lai konstatētu, ka apakšuzņēmējs ir iesaistījies līguma vadībā.[1]

Aģentūra skaidro, ka, ievērojot jaunākās Senāta tiesu prakses atziņas[2], Eiropas Savienības tiesas secinājumus[3], kā arī ņemot vērā to, ka pastāv citi veidi, kā pierādīt galvenā būvdarbu veicēja statusu gadījumā, ja pretendents balstās uz citu personu tehniskajām un profesionālajām spējām, ne tikai dalība personu apvienībā, ieteicams turpmāk finansējuma saņēmējiem iepirkumu nolikumos neiekļaut norādi uz konkrētu juridisko formu. Tāpat arī attiecībā uz pieredzes pierādīšanu nav ieteicams noteikt, ka pieredze par galvenā būvdarbu veicēja statusu tiks uzskatīta par atbilstošu, ja pretendents pieredzi ir guvis kā personu apvienības dalībnieks.

Vienlaikus Aģentūra atgādina, ka aģentūras mājaslapā sadaļā “Palīgs finansējuma saņēmējiem – iepirkumi”[4] ir pieejams aģentūras  sagatavots pašpārbaudei noderīgs materiāls, kas var palīdzēt finansējuma saņēmējiem novērst biežākās kļūdas iepirkuma dokumentācijā un tā norisē, soli pa solim pārbaudot dažādus aspektus.

 


[1] Kā piemēru citai tiesisko attiecību un pierādījumu formai ir vērtējami iesaistes aspekti caur attiecīgā iepirkuma līguma izpildītāja un apakšuzņēmēja savstarpējo vienošanos (līguma izpildē apakšuzņēmējs apņēmies piedalīties līguma pārvaldībā, būvdarbu vadībā un būvdarbu (vispārceltniecisko darbu) izpildē) un kas Senāta skatījumā nodrošina pierādījumus par attiecīgā apakšuzņēmēja iesaisti iepirkuma līguma vadībā kopumā (Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2021. gada 27. augusta lēmums lietā Nr. SKA - 1252/2021).

[2] Skat. Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2021. gada 27. augusta lēmums lietā Nr. SKA - 1252/2021

[3] Īpaši attiecībā uz publisko iepirkumu jomā pieņemto direktīvu izvirzītajam mērķim atvērt publiskā iepirkuma jomu pēc iespējas lielākai konkurencei, kā arī veicināt mazo un vidējo uzņēmumu piekļuvi publisko iepirkumu tirgum (Eiropas Savienības Tiesas 2016.gada  14.janvāra spriedums lietā Nr. C‑234/14, (ECLI:EU:C:2016:6), 24.punkts

[4] Skat. https://www.cfla.gov.lv/lv/paligs-finansejuma-sanemejiem/iepirkumi