Šā gada 19. un 20.maijā Igaunijas, Lietuvas un Latvijas Eiropas Savienības (ES) fondu projektus uzraugošās institūcijas vides jomā tiekas, tā dēvētajā “3B” seminārā, kas ir regulārs informācijas un pieredzes apmaiņas forums un kas šoreiz notiek klātienē - Latvijā, Līgatnē.
Pasākuma laikā Baltijas valstu uzraugošās institūcijas ES fondu projektiem vides jomā apmainās ar pieredzi, daloties ar jaunumiem, kā arī informējot par rādītājiem un progresu. Tāpat šogad seminārā tiek aplūkoti tādi jautājumi kā ES fondu jaunā perioda (2021-2027) investīciju prioritātes un galvenās izmaiņas salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu, valsts atbalsta jautājumi, riski projektu rādītāju sasniegšanai, komercdarbības atbalsta normu piemērošana, salīdzinātas nacionālās pieejas attiecīgajās jomās un meklētas iespējas vienkāršot līdzšinējās procedūras, kā arī Baltijas valstu sadarbība dažādos vides politikas jautājumos, piemēram:
- Ūdeņraža enerģijas tehnoloģiju izmantošanas veicināšana;
- Vēja parku attīstība;
- Piesārņojuma samazināšana Baltijas jūrā;
- Zilā ekonomika;
- Aprites ekonomika;
- Invazīvo sugu izplatības samazināšana;
- Vides apziņa;
- Zaļā izglītība.
Dana Heiberga, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) Vides investīciju un starptautiskās sadarbības departamenta direktore norāda: “Turpinot daudzgadīgo tradīciju, ar Igaunijas un Lietuvas vides investīciju aģentūru pārstāvjiem ne tikai dalāmies pieredzē, bet arī pārrunājam aktuālos izaicinājumus ES fondu un citu finanšu palīdzības programmu līdzfinansēto vides un energoefektivitātes projektu ieviešanā. Ir ļoti noderīgi uzzināt, kā kaimiņvalstīs tiek risinātas aktuālās problēmas projektu ieviešanā, ko izraisījusi globālā pandēmija un Krievijas karš Ukrainā – piemēram, straujais cenu pieaugums dažādās nozarēs, kavējumi projektu īstenošanā, un kādas ir nacionālās iniciatīvas šo problēmu risināšanai. Bet analizējam un salīdzinām arī pieeju citos praktiskos projektu uzraudzības jautājumos, kas izriet no katrā valstī izmantotās prakses.”
Lai sniegtu iespēju iepazīties ar Baltijā lielāko saules kolektoru sistēmu, kas ierīkota ar ES fondu atbalstu, pasākuma dalībniekiem ir arī iespēja apmeklēt SIA “Salaspils Siltums”.
Triju Baltijas valstu ikgadējā semināra vieta tiek izvēlēta pēc rotācijas principa, un šoreiz bija pienākusi mūsu, Latvijas, kārta uzņemt viesus savā zemē. Nākamā ikgadējā vides investīciju institūciju tikšanās plānota Lietuvā 2023. gadā.