Latvijas Universitāte (LU) pabeigusi īstenot vērienīgo attīstības projektu – ieguldot 24 miljonus eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma, tapusi Zinātņu māja, un zinātniskie institūti un fakultātes, kas īsteno pētniecību eksakto zinātņu nozarē un medicīnas un dzīvības zinātņu nozarēs, aprīkoti ar modernu infrastruktūru zinātnisko pētījumu veikšanai.

Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu

LU Zinātņu mājā, kas atklāta 2019. gada janvārī, atrodas Medicīnas fakultāte, Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte, kā arī Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts, Materiālu mehānikas institūts, Atomfizikas un spektroskopijas institūts, Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts, Fizikas institūts un Astronomijas institūts.

Universitātē izveidota mūsdienu prasībām atbilstoša pētniecības darba vide: modernas pētniecības laboratorijas ar augsta līmeņa zinātnisko aparatūru, lai zinātnieki varētu veikt pētnieciskās aktivitātes daudz augstākā kvalitātē nekā līdz šim.

 
Zinātņu māja

 
pētniecība LU Dabas mājā

 

 

Tā, piemēram, Matemātikas un informātikas institūtā kvantu skaitļošanas datu centra infrastruktūra papildināta ar kvantu atslēgu pārraides pētniecības testēšanas platformu. Izveidota tīrtelpa šūnu un audu pētīšanai un iegādāts plūsmas citometrs ar  attēlu iegūšanas  iespēju, ko izmanto izmanto dzīvnieku un cilvēka šūnu padziļināta izpētei un analīzei. Materiālu fizikālo īpašību mērīšanai un analīzei iegādāta noslēgta cikla fizikālo īpašību mērīšanas iekārta.

LU Akadēmiskā centra pilnveides projekta otrā kārta tiek īstenota ar divu ES fondu programmu atbalstu: Zinātņu mājas būvniecība un STEM studiju virzienu infrastruktūras modernizācija un resursu koncentrācija LU Akadēmiskajā centrā Torņakalnā  tiek realizēta projekta Nr.1.1.1.4/17/I/015 “Latvijas Universitātes pētniecības infrastruktūras modernizācija un resursu koncentrācija viedās specializācijas jomās” ietvaros, projekta kopējais attiecināmais finansējums ir 29 741 919 eiro, tai skaitā ERAF finansējums 24 016 606 eiro, valsts budžeta finansējums 4 238 217 eiro un Latvijas Universitātes līdzfinansējums 1 487 096 eiro apmērā. Projekta ietvaros paredzēta arī LU MII piederošās ēkas Raiņa bulvārī 19 rekonstrukcija un aprīkojuma iegāde LU MII pētniecības infrastruktūras modernizēšanai. Infrastruktūra, tai skaitā pētniecības aprīkojuma un zinātnisko iekārtu iegāde īstenota projekta Nr.8.1.1.0/17/I/010 “Latvijas Universitātes STEM studiju virzienu infrastruktūras modernizācija un resursu koncentrācija” ietvaros. Projekta kopējais attiecināmais finansējums ir 13 026 117 eiro, tai skaitā, ERAF finansējums 11 072 199 eiro un valsts budžeta finansējums 1 953 917 eiro. Projekta ietvaros paredzēta  infrastruktūras modernizācija LU dibinātajās medicīnas koledžās. Tā īstenošanu plānots pabeigt līdz 2022. gada maijam. 

Zinātņu mājas kopējā platība pārsniedz 20 tūkstošus kvadrātmetru, tajā var mācīties 2000 studentu un izveidotas darba vietas 450 zinātniskajiem un akadēmiskajiem darbiniekiem. 

Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu
 
Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu

Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu
 
Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu
 

Zinātņu mājas ēka veidota pēc viedās mājas darbības principiem ar augstu energoefektivitāti. Ēkas apkures, ventilācijas, dzesēšanas un apgaismojuma sistēmas ir automatizētas, un to darbību iespējams atsevišķi ieprogrammēt, tādejādi ietaupot resursus. Daļa no ēkas pamata pāļiem ir termopāļi, un tiem ir iespējams pievienot apsildes un dzesēšanas iekārtas zemes siltuma izmantošanai.

Latvijas Universitātes Zinātņu māja papildināta ar modernu aprīkojumu

Foto: Latvijas Universitāte (Toms Grīnbergs) / CFLA