Ikgadējā sanāksmē š.g. 27. – 28. septembrī tiekas Eiropas Sociālā fonda (ESF) investīcijas uzraugošās institūcijas Baltijas valstīs, un šoreiz – arī kolēģi no Zviedrijas, lai dalītos pieredzē un aktualitātēs par progresu ieguldījumu veikšanā, plānotajiem uzlabojumiem un izaicinājumiem, ar kādiem valstis saskaras.
Rotācijas kārtībā šogad ESF sanāksmi organizē Latvija, viesus divu dienu vizītē uzņemot Kuldīgā.
Sanāksmē pārrunāts 2014. – 2020. un 2021. – 2027. gada Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas perioda ieviešanas progress un dažādie izaicinājumi, kas ietekmējušas projektu īstenošanu – pandēmija, karš Ukrainā un enerģētikas krīze. Tāpat diskutēts par risinājumiem attālinātā darba organizācijā, tostarp ES fondu projektu uzraudzībā. Darba grupās meklēti labākie risinājumi iespējamajiem vienkāršojumiem projektu administrēšanā un pārbaužu metodēs.
Kā pēc vienkāršoto izmaksu tēmai veltītā darbsemināra norises atzīmē Elīna Millere, CFLA Zinātnes attīstības projektu nodaļas vadītāja - šāda pieredzes apmaiņa ir ļoti vērtīga un noderīga labāko risinājumu pārņemšanai:
"Darbnīcā par vienkāršoto izmaksu pieredzi guvu apliecinājumu tam, ka izaicinājumi un ceļā sastaptie grābekļi mums visiem ir līdzīgi, bet tāpat - arī ieguvumi! Īpaši vērtīga šoreiz bija zviedru kolēģu pieredze, kur vienkāršotajās izmaksās ir balstīti 70 % no izdevumiem - motivējoši un iedvesmojoši, meklējot un piedāvājot variantus vienkāršotām procedūrām ES fondu projektu īstenošanā arī Latvijā!"
Lai sniegtu iespēju iepazīties ar ES fondu ieguldījumu rezultātiem, kaimiņvalstu kolēģi apmeklēja ar ES fondu atbalstu atjaunotās Kuldīgas Adatu fabrikas telpas, kur radīta jauna kultūrtelpa Latvijā. Šis objekts ir lielisks piemērs ES fondu savstarpējai sinerģijai - Kuldīgas novada pašvaldība ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu projektā "Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti" vairāku gadu garumā īstenojusi Adatu fabrikas telpu atjaunošanu, savukārt Latvijas Mākslas akadēmija ar ESF atbalstu izstrādājusi un 2021. gadā licencējusi pirmo pakalpojumu dizaina studiju programmu Baltijas valstīs "Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas”, kuras mājvieta ir jau iepriekš pieminētā Adatu fabrika.
Plānots, ka nākamā sanāksme 2023. gadā notiks Igaunijā.