ES fondu projekts

Ir noslēgušies Čužu purva pastaigu takas labiekārtošanas darbi, padarot to pieejamāku pastaigu cienītājiem un vienlaicīgi samazinot antropogēno slodzi Čužu purva pastaigu takā, tādējādi veicinot biotopu un aizsargājamo sugu aizsardzību un to stāvokļa uzlabošanu. Projektu īstenojusi Tukuma novada pašvaldība ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu. 

Projekta ietvaros  ir pārbūvēts esošais auto stāvlaukums, atjaunotas un papildinātas koka gājēju laipas Čužu purva pastaigu takā, stāvlaukumā izbūvēta vides pieejamības prasībām atbilstoša tualetes ēka, uzstādīti labiekārtojuma elementi – soliņi un atkritumu urnas, atjaunoti informācijas stendi, norādes zīmes un īpaši aizsargājamas teritorijas robežzīmes.

Čužu purvs

Papildus infrastruktūras attīstības darbiem tika veikti arī biotopu apsaimniekošanas pasākumi 27,5 ha platībā – atjaunojoša pļaušana, koku izciršana un sakņu frēzēšana, ekspansīvo sugu īpatsvara samazināšana. Biotopu apsaimniekošanas pasākumi tika veikti saskaņā ar sertificētas sugu un biotopu ekspertes Lindas Uzules izstrādāto teritorijas biotopu apsaimniekošanas plānu.

Dabas liegums “Čužu purvs” atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Abavas senleja” un tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur tik lielā platībā savvaļā aug krūmu čuža jeb klinšrozīte. Vienlaikus purvā sastopami arī citi reti augi, tādi kā bezdelīgactiņa, odu gimnadēnija, purva dzeguzene u.c. Purvā sastopamas arī mieturītes, kas ir vienas no lielākajām un uzbūves ziņā sarežģītākajām aļģēm. Purvu apdzīvo dažas īpaši aizsargājamas tauriņu sugas. Purvs ir rets un īpaši aizsargājams biotops – kaļķainais zāļu purvs – purvā zem kūdras atrodas saldūdens kaļķiežu kārta un virszemē iztek vairāki sēravoti.

Čužu purvs

Čužu purva taka atrodas Abavas upes kreisajā krastā un tā ir aptuveni četrus kilometrus gara. Taka ir labiekārtota - 900m posmā izbūvētas laipas ar nodrošinātu vides pieejamību, papildus tam izbūvētas jauni laipu posmi un atjaunoti esošie pastaigu takas posmā caur Čužu purva audzi. Taka ir pieejama velobraucējiem, skrējējiem, pastaigu mīļotājiem visu gadu, taču īpaši ieteicams to apmeklēt vasarā, kad 96 hektāros brīvā dabā zied krūmu čuža jeb klinšrozīte. Taka ir ļoti daudzveidīga, te ir sēravots, brīnišķīga labiekārtota atpūtas vieta pie Abavas, koka laipas, senatnīgs mežs, pļava.

Projekta Nr. 5.4.3.2/22/A/005 “Antropogēno slodzi mazinošas tūrisma infrastruktūras attīstība un biotopu apsaimniekošanas pasākumi Abavas senlejā” kopējās izmaksas 370 781,49 EUR, tai skaitā attiecināmās izmaksas 295 000,00 EUR, no kurām Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējums 250 750,00 EUR, valsts budžeta dotācija 11 062,50 EUR un pašvaldības budžeta līdzfinansējums 108 968,99 EUR.

Aicinām baudīt pastaigas Čužu purva dabas takā un saudzīgi izturēties pret labiekārtojumu!

Čužu purvs