Jelgavas novada pašvaldība ar ES fondu līdzfinansējumu īstenojusi deinstucionalizācijas projektu, kas paredz sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu nodrošināšanu - lai sniegtu atbalstu novadā dzīvojošajām personām ar garīga rakstura traucējumiem, ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem un jauniešiem līdz 17 gadu vecumam.
Projekta ietvaros ir izveidotas jaunas sociālo pakalpojumu saņemšanas vietas Kalnciemā un Elejā, kurās atbalstu varēs saņemt personas ar garīga rakstura traucējumiem un ārpusģimenes aprūpē esošie bērni. Kalnciemā ir izveidots dienas aprūpes centrs, kur pakalpojumus varēs saņemt 12 personas, grupu dzīvoklis būs pieejams 16 personām, bet specializētajā darbnīcā aktivitātes tiks nodrošinātas 16 personām, savukārt ģimeniskai videi pietuvinātus pakalpojumus ārpusģimenes aprūpē esošie bērni varēs saņemt gan Kalnciemā, kur pieejamas būs 4 vietas, gan Elejā - 8 vietas.
Pakalpojumu kvalitatīvai sniegšanai, īpaši pielāgojot telpas un nodrošinot nepieciešamo aprīkojumu iekļūšanai telpās, kā arī pielāgojot informācijas tehnoloģijas, ir izveidoti un labiekārtoti trīs objekti:
- daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “LAIPA” Draudzības ielā 3, Kalnciemā, kur personas ar garīga rakstura traucējumiem varēs saņemt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus. Tur būs pieejams dienas aprūpes centrs, grupu dzīvokļi un specializētās darbnīcas. Plašāk - ŠEIT;
- “Jauniešu māja” Lietuvas ielā 19, Elejā, kur ārpusģimenes aprūpē esošie bērni varēs saņemt ģimeniskai videi pietuvinātus pakalpojumus. Plašāk - ŠEIT;
- “Dzīvoklis Kalnciemā” Draudzības ielā 12A-87, Kalnciemā, kur ārpusģimenes aprūpē esošie bērni varēs saņemt ģimeniskai videi pietuvinātus pakalpojumus. Plašāk - ŠEIT.
Projekta mērķis ir veicināt personu ar garīga rakstura traucējumiem integrēšanu sabiedrībā, sniedzot vienlīdzīgas iespējas – uzlabot un nodrošināt sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļauto iedzīvotāju grupām (personas ar invaliditāti garīga rakstura traucējumu dēļ, ārpusģimenes aprūpē esošie bērni) saņemt vienlīdzīgus pakalpojumus, palīdzību un informāciju neatkarīgi no dzimuma, invaliditātes, vecuma, etniskās piederības un citiem faktoriem.
Projekta kopējās izmaksas ir 1 714 452 eiro, no kurām ES fondu ieguldījums ir 793 945 eiro.
Informācija par ES fondu projektu publiskajā datu bāzē: ŠEIT.
DEINSTITUCIONALIZĀCIJA ir Labklājības ministrijas virzīts iekļaujošas sabiedrības veidošanas process, mainot attieksmi un attīstot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sistēmu visā valstī - grupu mājas, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centrus, sociālo mentoru pakalpojumus, atbalsta grupas, u.c. Deinstitucionalizācijas process paredz cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā un iesaisti darba tirgū, tādējādi veicinot viņu neatkarību un patstāvību. Tostarp tiek radīts plašs pakalpojumu klāsts, lai arī bērni, kas dzīvo sociālās aprūpes centros, varētu augt ģimeniskā vidē un bērni ar funkcionāliem traucējumiem varētu saņemt sociālo aprūpi un rehabilitāciju savā pašvaldībā.
Plašāk: ŠEIT