Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir noteikta par atbildīgo institūciju, lai īstenotu pētījumu par mākslīgā intelekta metožu piemērotību Eiropas Savienības (ES) fondu projektu vadības jomā. To paredz šodien, 16. jūlijā, pieņemtais Ministru kabineta (MK) lēmums.
Pētījumā iecerēts veikt izpēti par ģeneratīvā mākslīgā intelekta pielāgošanas iespējām, analizējot ES fondu projektu iepirkumu dokumentāciju - pārbaudīt mākslīgā intelekta risinājumus, novērtēt to tehnoloģisko gatavību un piemērotību tekstu analīzei un atbilžu ģenerēšanai latviešu valodā ES fondu projektu uzraudzības procesos (projektu iepirkumu pārbaudēs), kā arī izmērīt un salīdzināt dažādu mākslīgā intelekta risinājumu kvalitātes rādītājus.
Programmas kopējais finansējums paredzēts 110 000 eiro apmērā, bet īstenošanas laiks - 2024. – 2025. gads. Programmu finansēs no Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammas, kas paredzēta ES fondu finansēšanai.
Šī pētījuma rezultātā paredzēts izveidot mākslīgā intelekta risinājumā balstītu prototipu, kas demonstrē tā metožu iespējas ES fondu projektu iepirkumu pārbaudēs, kā arī sagatavot rīcībpolitikas ieteikumus mākslīgā intelekta risinājumu pielietojumam ES fondu projektu uzraudzības procesos. Pētījuma ieceri "Mākslīgā intelekta metožu piemērotības analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā" CFLA izvirzīja, atsaucoties uz Valsts pētījumu programmas aicinājumu pieteikt idejas un konsultējoties ar Latvijas Zinātnes padomi.
CFLA pētījumu īstenos sadarbībā ar citām institūcijām. Tiks izveidota programmas stratēģiskās vadības padome, kuras kompetencē būs sniegt viedokli un konsultatīvu atbalstu CFLA programmas izstrādes un īstenošanas gaitā, sniegt priekšlikumus programmas stratēģisko virzienu un pētniecības jautājumos, sniegt priekšlikumus programmas pilnveidei un sniegt viedokli par programmas rezultātiem pēc programmas pabeigšanas. Padomes locekļu sastāvā būs pārstāvji no ES fondu programmu uzraugošajām iestādēm (t.i. vadošās iestādes un revīzijas iestādes pārstāvji), iepirkumu jomas eksperti no Iepirkumu uzraudzības biroja un Finanšu ministrijas, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas nozares eksperti no Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas, kā arī pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas.
Valsts pētījumu programma tiek īstenota saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu un MK 2018. gada 4. septembra noteikumiem Nr. 560 "Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība".