Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) atklāta Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence, BBCE) jaunā ēka, kas tapusi, piesaistot Eiropas Savienības fondu investīcijas. Tai ir ļoti liela nozīme ne vien pētniecības infrastruktūras un Ķīpsalas studentu pilsētiņas attīstībā, bet arī pamats straujākai biomateriālu zinātnes, inovāciju un personalizētas medicīnas attīstībai Latvijā un Eiropā.
Jaunā ēkā ir BBCE vadošā mītne, kurā RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Biomateriālu un bioinženierijas institūta zinātnieki pēta un sintezē cilvēku rezerves daļas jeb biomateriālus kaulaudu un mīksto audu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.
Līdz pērnā gada izskaņai zinātnieki strādāja Pulka ielā, netālu no Ķīpsalas, fokusējoties uz materiālu un tehnoloģiju izstrādi personalizētai medicīnai – personalizētām zāļu piegādes sistēmām, implantmateriālu formas un ķīmiskā sastāva pielāgošanu. Esot līdzās citiem Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes, kā arī citu fakultāšu pētniekiem, Biomateriālu un bioinženierijas institūta zinātnieki turpmāk varēs aktīvāk īstenot starpdisciplinārus pētījumus, kā arī attīstīt jaunus pētniecības virzienus.
Ievērojami plašākas iespējas pētniecībai paver arī jaunais zinātniskais aprīkojums. Tajā ir ne vien Latvijas, bet arī daudz plašākā mērogā unikālas pētniecības iekārtas. Aprīkojot jauno ēku, papildu iegādātas vairāk nekā 20 mūsdienīgas zinātniskās iekārtas, tostarp 3D printeris audu drukāšanai, rentgenstaru mikrotomogrāfs, ar ko var ļoti detalizēti pētīt materiālu struktūru, nebojājot to, skenējošais elektronu mikroskops, ar ko iespējams izmērīt pat nanodaļiņu pārklājumu, utt.
BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts. Tas veicina sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvieno partneru kompetences un attīsta infrastruktūru, stiprinot biomateriālu nozari reģionā un ļaujot zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus. Tādējādi projekts nodrošina pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam lietojumam. BBCE projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, Eiropas Reģionālās attīstības fonds un projekta partneri.