Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) ir parakstījusi pirmo daudzpusējās sadarbības līgumu (MPCA) attīstības sadarbības jomā. Šis ir pirmais līgums, kas parakstīts kopš CFLA ieguvusi pīlāru akreditācijas apstiprinājumu no Eiropas Komisijas (EK), kas apliecina, ka CFLA var pārvaldīt tiešo finansējumu no EK.
“Mums, CFLA, šis ir nākamais nozīmīgais solis kopš akreditācijas iegūšanas. Akreditācijai - oficiālajam mūsu finanšu pārvaldības sistēmas kvalitātes apstiprinājumam – ar praktisko iesaisti esam sekojuši ļoti drīz. Šis līgums iezīmē pirmo no, cerams, daudziem projektiem kā akreditētai aģentūrai attīstības sadarbības jomā. Kopā ar partneriem parakstītā vienošanās ir būtiska, jo tā dod Latvijai iespēju dalīties ar pieredzi un zināšanām, veicinot kapacitātes palielināšanu Centrālāzijā digitalizācijas jomā,” uzsver CFLA direktore Anita Krūmiņa.
Līgums parakstīts starp četrām valstīm un fokusējas uz digitalizācijas veicināšanu Centrālāzijas reģionā. Līgumslēdzējas valstis ir Francija (Expertise France), Igaunija (e-Governance Academy), Lietuva (Central Project Management agency) un Latvija (CFLA).
CFLA piedalīsies divās no četrām projekta komponentēm, vadot vienu no tām – grupu, kas fokusējas uz pārredzamu un iekļaujošu piekļuvi publiskajiem un privātajiem savienojamības pakalpojumiem, īpašu uzmanību pievēršot lauku reģioniem, dzimumu līdztiesībai un marginalizētām grupām. CFLA arī divpusēji sadarbosies ar Expertise France, realizējot projekta komponenti, kas fokusējas uz ilgtspējīgu satelītu tehnoloģiju izmantošanas veicināšanu, lai atbalstītu vietējo digitālo inovāciju sektoru un risinātu vietējās problēmas.
Šis daudzpusējās sadarbības līgums tiks īstenots "Team Europe” iniciatīvas par digitālo savienojamību Centrālāzijā ietvaros, kas ir izveidota, lai risinātu dažādas problēmas šajā reģionā. Iniciatīvas mērķis ir palielināt kapacitāti digitālās savienojamības jomā, īpaši pievēršoties lauku reģioniem un mazāk aizsargātām grupām, piedāvājot viņiem iespējas, kuras citkārt būtu nepieejamas. Citas iniciatīvas daļas ietver vietējās likumdošanas uzlabošanu, sadarbību ar augstākās izglītības iestādēm akadēmiskās kapacitātes stiprināšanā digitālās savienojamības jomā, kā arī vietējo piekļuves punktu izveidi kā pilotprojektu, lai palīdzētu lauku kopienām pieslēgties globālajam tīmeklim un pārbaudītu, vai šādi risinājumi ir nepieciešami reģionā.
EK pīlāru akreditāciju CFLA kā Latvijas attīstības sadarbības aģentūra ieguva novembrī, kļūstot par pirmo Latvijas iestādi, kura saņēmusi šādu EK uzticību. Akreditācija ir nepieciešama un ļauj CFLA iesaistīties EK finansējuma netiešās pārvaldībās sistēmā, proti, nepastarpināt pārvaldīt EK deleģētās attīstības sadarbības grantu programmas un projektus.
Akreditācija apliecina CFLA izveidotās finanšu pārvaldības sistēmas atbilstību augstākajiem Eiropas Savienības finanšu interešu aizsardzības standartiem. Šis sasniegums nozīmē, ka Latvijas zināšanas un pieredze tiks nesta pasaulē, iesaistoties jaunos attīstības sadarbības projektos, kas ir abpusēji bagātinoši gan partnervalstīm, gan Latvijai. Lai iegūtu akreditāciju, CFLA ir pierādījusi atbilstību EK standartiem astoņos pīlāros: iekšējā kontroles sistēma; grāmatvedības sistēma; neatkarīgs ārējs audits; finansējuma piešķiršana no ES līdzekļiem grantu un iepirkumu veidā; finanšu aizsardzība; informācijas pieejamība par finansējuma saņēmējiem un personas datu aizsardzība.